Gospod Cerar že kar 34 let predstavlja slehernega posameznika, ki so mu v sodnih postopkih sistematično kršene človekove pravice in temeljne svoboščine. Gospod je bil kar štirikrat soočen z deložacijo, prav tako pa mu je bilo večkrat zagroženo z odvzetjem njegovega edinega imetja, majhne hiške. Njegov odvetnik Matoz je izpostavil, da v tem konkretnem primeru, nikoli ni bilo pravne dileme o lastništvu zemljišča, saj je prišlo do napake pri vpisovanju nepremičnine v zemljiško knjigo. Po vseh izčrpanih pravnih sredstvih je sedaj Ustavno sodišče odločilo, da so bile v teh letih gospodu Cerarju kršene ustavne pravice, zato je bila zadeva podana v ponovno odločanje. Ta primer ponazarja »hitrost« odločanja slovenskega pravosodnega sistema.
Ena izmed najpomembnejših komponent v pravosodnem sistemu je hitrost odločanja o posameznih postopkih, saj v primeru, da sodišče ne odloči dovolj hitro, lahko pride do grobe kršitve človekovih pravic stranke v postopku. Odvetnik Matoz je tako danes opozoril, da se postopki na Vrhovnem sodišču prav zaradi tega ne smejo zavlačevati in da mora sodišče vsebinsko odločiti čimprej. Kot primer dobre prakse je Matoz izpostavil odločitev Ustavnega sodišča, ki je v roku 30-ih dni podalo odločitev, čeprav je šlo v tem primeru za reševanje kompleksnejših vprašanj.
Problemi se vedno rešuje z vzpostavitvijo dialoga in vzajemnega sodelovanja, zato je tudi Odbor 2014 podal predlog, da bi skupaj z Inštitutom za kriminologijo vzpostavila dialog za oblikovanje skupne platforme, ki bi omogočala vrnitev Slovenije na pot k pravni in pravični državi. Odbor 2014 vsakodnevno prebira sodbe, v katerih so bile kršitve človekovih pravic in temeljnih svoboščin, sistematično kršene, zato pozivamo vse, ki imajo negativne izkušnje s slovenskim pravosodjem, da to delite z nami, saj bomo samo tako lahko javno izpostavili problematiko slovenskega pravosodja.
Odbor 2014, 23. 7. 2014
Jul 24, 2014