Odbor 2014 se zahvaljuje, da je predsednik Republike Slovenije osebno sprejel delegacijo Odbora 2014, ki mu je predala peticijo in predstavila svoje videnje situacije v Sloveniji.
Vsebina peticije je priložena, zato vabljeni k branju!
Odbor 2014
PETICIJA CIVILNE DRUŽBE V ZVEZI S STANJEM V SLOVENIJI IN POZIV ODGOVORNIM PREDSTAVNIKOM DRŽAVE K UKREPANJU
Slovenija se tudi po državnozborskih volitvah nahaja v skorajda brezizhodnem položaju. Voditelj opozicije je na podlagi dvomljive sodne odločitve še naprej v zaporu. Pravosodje prepogosto ne deluje profesionalno in politično neodvisno. Gospodarstvo in zdravstvo sta v razsulu. Zunanja politika ni vodena skladno z zunanjo politiko EU. V postopkih pred mednarodnimi institucijami za to pristojni niso sposobni ravnati v najboljšem interesu Slovenije. Skrbi nas nenaklonjenost mladim in družinam. Skrbi nas bohotenje ter vse večja birokratizacija in neučinkovitost javne uprave. V državi v resnici nikoli nismo pretrgali vezi s prejšnjim nedemokratičnim režimom in zato se še vedno odloča iz ozadja in nepregledno. Ljudje starih vzorcev in nazorov so nam ukradli državo, ki smo jo želeli vzpostaviti ob osamosvojitvi. Politiki ne držijo svojih predvolilnih obljub in namesto v našem skupnem interesu, očitno delujejo v lastno korist ali v korist interesnih skupin, ki jim pripadajo. Mediji, ki niso pluralni, ne opravljajo svoje vloge objektivnega informiranja javnosti in s svojim poročanjem pomagajo pri izkrivljanju dejanske slike stanja v državi.
Ravnanje odgovornih na različnih položajih (od politikov do medijev, od pravosodja do Varuha človekovih pravic) je pogosto izključujoče in ni v našem skupnem interesu. O problemih se ne pogovarjajo in jih ne rešujejo. Ob vsej zatohlosti, zaprtosti in zadrtosti, ki smo ji priča ugotavljamo, da Slovenija navzven ne uživa več nobenega ugleda, navznoter pa tone v vse bolj lobistično upravljanje z državo, v brezpravje, anarhijo in brezup. Vse to vodi v razkroj in resno ogroža obstoj države.
Za takšno stanje kot civilna družba obtožujemo odgovorne in jim sporočamo, da :
imamo pravico živeti v državi, v kateri se ljudje počutijo ekonomsko, socialno in pravno varne in jih ni strah, da bodo obsojeni in zaprti brez dejanske in pravne podlage,
imamo pravico živeti v državi, v kateri mediji ne predstavljajo propagandnih trobil, pač pa profesionalno in v našem skupnem interesu nadzirajo delovanje politikov in preverjajo izpolnjevanje danih obljub,
imamo pravico živeti v državi, v kateri politiki, ki smo jih izvolili, z našo državo upravljajo v skupnem interesu in odgovorno do državljanov,
imamo pravico živeti v državi, v kateri je varuh človekovih pravic enako občutljiv za človekove pravice in temeljne svoboščine vseh, ne glede na njihovo svetovno nazorsko ali drugačno opredelitev,
imamo pravico živeti v državi, v kateri se v temelju preprečuje zloraba policijske in tožilske represije za dosego političnih ciljev,
imamo pravico živeti v državi, v kateri sodišča ne kršijo človekovih pravic in temeljnih svoboščin in ne obsojajo ljudi za dejanja, ki jih niso storili in ki niso kazniva.
Zato zahtevamo, da :
politiki upravljajo z državo v našem skupnem interesu,
mediji opravljajo svojo funkcijo neselektivnega obveščanja javnosti,
varuh človekovih pravic neselektivno opravlja svojo funcijo varovanja človekovih pravic,
sodišča o pravicah ljudi, še posebej, ko gre za omejitve osebne svobode, odločajo nemudoma in nepristransko,
da policija in državno tožilstvo preprečita zlorabe svojih institucij za obračunavanje z nasprotniki,
da se vzpostavi osebna odgovornost vseh tistih, ki v postopkih kršijo človekove pravice in temeljne svoboščine,
da se zagotovi popolna javnost in transparentnost delovanja sodne veje oblasti, vključno z ugotovljanjem osebne odgovornosti sodnikov, ki kršijo človekove pravice in temeljne svoboščine.
To opozorilo je namenjenov vsem predstojnikom institucij naše države in predstavlja poziv k streznitvi ter opomin za njihovo odgovornost do lastne države. Še posebej pa je namenjena predsedniku države, da z avtoriteto, ki mu jo daje predsedniška funkcija opozarja druge na njihovo odgovornost, na spoštovanje Ustave in še posebej na spoštovanje človekovih pravic. Predsednik države kot moralna avtoriteta mora povzdigniti svoj glas, ko prihaja do zlorab pravosodja in ko institucije ne delujejo. Mora reagirati, ko je ugled države na najnižji možni točki. Tu je njegova moč in najpomembnejša naloga.
Civilna družba nima vzvodov moči, predstavlja pa vest odgovornih, v demokratični državi se njen glas sliši in se mu prisluhne. Tudi v bodoče bomo opozarjali na probleme in zahtevali odgovornost tistih, ki jih ne rešujejo in ne delujejo v skladu svojimi nalogami, ki so jih dolžni opravljati v našem skupnem interesu.
Spoštovani gospod predsednik, prosimo Vas za sprejem, na katerem Vam želimo predstaviti cilje in delovanje Odbora za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin - Odbora 2014 ter Vam osebno predstaviti vsebino peticije. Hkrati bi se želeli seznaniti z Vašim mnenjem o stanju pravne države in vladavine prava na Slovenskem.
Odbor za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin-Odbor 2014,
zanj Aleš Primc, član kolegija Odbora 2014
Aug 02, 2014