Spoštovani,
Odbor 2014 pozdravlja dejstvo, da je bila današnja občna seja vrhovnih sodnikov, za razliko od 18. julija 2014, sklepčna. Žal pa se nikakor ne moremo strinjati z odločitvijo vrhovnih sodnikov, ki so na današnji seji odločili, da predsednika Vrhovnega sodišča Branka Maslešo ne izločijo iz odločanja o zadevi Patria. S tem je Branko Masleša dobil priložnost, da se v tem politično montiranem procesu, odloči častno in v skladu z vestjo, pri tem pa ohrani svoj lasten ugled in ugled inštitucije, ki jo zastopa.
Za obstoj nepristranskosti sojenja sta po kriterijih Evropskega sodišča za človekove pravice odločilna tako subjektivni kriterij, pri katerem gre za ugotavljanje osebnega prepričanja sodnika, ki odloča v konkretnem primeru, kot tudi objektivni kriterij, kjer gre za presojo, ali je sodnik v postopku zagotavljal uresničevanje procesnih jamstev tako, da je izključen vsak upravičen dvom v njegovo nepristranskost. Ni zamerljivo dejstvo, da je predsednik Vrhovnega sodišča na dnevih slovenskega sodstva, ki so potekali 6. junija 2014, v svojem govoru izrazil izrazito negativen odnos do prvaka največje opozicijske stranke Janeza Janše, žrtve politično montiranega procesa. Pri uresničevanju pravice do nepristranskega sojenja torej ni pomembno zgolj to, da je nepristranskost sojenja dejansko zagotovljena, temveč se mora odražati tudi navzven. Občutek pristranskosti je bil jasno viden tudi že v času, ko Vrhovno sodišče sploh še ni odločalo o zahtevi za varstvo zakonitosti, zato se Odbor 2014 nikakor ne more strinjati z današnjo odločitvijo vrhovnih sodnikov.
V pravni in demokratični državi bi morala sodišča sprejemati odločitve neodvisno in objektivno, zadnji dogodki pa žal kažejo, da v Sloveniji temu ni tako. Sprejemanje odločitev na podlagi političnega in osebnega prepričanja nikakor ne more predstavljati obstojnih temeljev države v osrčju Evropske unije.
Odbor 2014, 27. 8. 2014
Aug 27, 2014